CZK
  • CZK
  • EUR
WOOCS v.1.3.7.1
CZK
  • CZK
  • EUR
WOOCS v.1.3.7.1

Poradenství / články

Všeobecné informace

Společnost ARGO Numismatika poskytuje výkup a prodej mincí, medailí, bankovek a vyznamenání za nejlepší ceny na trhu. Disponujeme mnohaletými zkušenostmi v numismatickém oboru a mezi naše služby patří odborné poradenství, oceňování, sestavování vlastních sbírek a konzultace. Poskytujeme doživotní záruku pravosti na veškerý náš sortiment, seriózní a osobní přístup, zastupování na mezinárodních i domácích aukcích.

Zachovalosti mincí

Nabízíme vám jednoduchý návod k určení stavu mincí. Jedná se jen o orientační návod, pro přesné určení nás prosím kontaktuje. Zachovalosti mincí se můžou poměrně hodně lišit v závislosti na typu a stáří mince. Jinak posuzujeme zachovalost mincí antických, jinak středověkých a jinak u moderních mincí. V následujících několika větách se vám pokusíme tyto zachovalosti zjednodušeně vysvětlit. Jako příklad použijeme moderní mince z 19. století.

Stav 0

Stav 1

Stav 2

Stav 3

Stupně zachovalosti mincí

0 mince neprošlá oběhem, ostré neotřepené detaily, ražební lesk v plochách.
Může mít nepatrné poškození ražbou, případně výrobou střížku (platí u všech zachovalostí)

1 mimořádně hezká, zcela nepatrně opotřebená oběhem

2 hezká zachovalost, mince čitelná, jevý známky oběhu, celkově v dobrém stavu

3 mince výrazně opotřebená oběhem, bez dalších zásadních vad jako je dírka, stopa po oušku, koroze, atd.

Zachovalosti bankovek

Zde naleznete jednoduchý návod pro orientační určení stavu bankovek. Jedná se o určení počtu přehybů neboli zlomení bankovky, na základě čehož se určuje její cena.

Stav N/0

Stav 1

Stav 2

Stav 3

Stupeň zachovalosti bankovek

N oboustranně bezvadně zachovalý exemplář bankovní kvality, nebyl dosud v oběhu, bez jakýchkoliv přehybů, ulámaných růžků, skvrn, pošpinění (kterákoliv z těchto vad znamená zařazení do nižší kvality)

0 nepatrné vady bez přehybů (např. ulámané růžky), může mít nepatrné zbarvení papíru, případně zvlnění

1 hezká, nanejvýš 1krát přeložená, může mít menší skvrny nebo slabě ohnutý růžek

2 dobrá, průměrně zachovalá, přehyby v obou směrech, bez natržení, v místech přehybu slabě odřená, ale ne prodřená,
může být lehce znečištěná

3 méně zachovalá, silněji přeložená, vydřená místa v přehybu, silněji znečištěná, nepatrně natržená, ulámané či částečně chybějící rohy

Zajímavosti, chyboražby, vzácné ražby na území ČR a SR

Česká republika – 10 koruna 1993, var. malé KČ, mimořádně vzácná, „RR“ raženo pouze 1000 ks

Česká republika – 2000 koruna 2007 série E

Česká republika – 200 koruna 1993 – proužek REPUBLIQUE ZAIRE

Literatura

Katalog keltských mincí

Gergely Gášpár – Ladislav Kostur, vydala Argo numismatika v Praze 2018, 1. vydání, 282 str., vázané, nové

S radostí vám představujeme naši knihu. Jedná se o katalog keltských mincí na našem území (Čech, Moravy, Slovenska, severního Rakouska a severního Maďarska). Katalog obsahuje několik stovek ražeb včetně určení vzácnosti, cen a  nalezišť.

Je to první kniha svého druhu a doufáme, že vám bude užitečnou pomůckou při sbírání.

Militký J., Keltské mincovnictví ve 3. a 2. století před Kristem v Čechách

Praha 2019, 456 str., 2. doplněné a upravené vydání, vázané, nové

Publikace se zabývá keltským mincovnictvím v Čechách v průběhu 3. a 2. století před Kristem. V rámci této knihy se podařilo shromáždit celkem 715 mincí, které byly katalogizovány v typologických přehledech a v případě importovaných ražeb v katalogu nálezů z českého území. Práce představuje zcela nový pohled na počátky a starší fázi mincovnictví na českém území s přihlédnutím k situaci v oblasti koridoru Jantarové stezky, tedy v regionech mezi Slezskem a rakouským Podunajím. Součástí této monografie je rovněž komplexní zpracování statérů typu Niké, které reprezentují nejstarší typ keltských mincí ve střední Evropě, jejichž původ lze hledat také na českém území. Komplexní zpracování tématu prokázalo existenci nejméně 50 sérií a typů mincí produkovaných v oblasti české kotliny a naznačujících značnou vnitřní diferenciaci keltských komunit usazených v této oblasti.

Články

Brzy zde pro vás uveřejníme články a zajímavosti ze světa numismatiky. Přehled  literatury, fotografie z muzeí a zajímavých aukcí, soukromých sbírek, zajímavé motivy a podobně. Také ale přehledy, grafy a vývoj cen konkrétních mincí.

Fotky zajímavých mincí

Fotky mincí ze světových muzeí